თბილისის საპატიო მოქალაქეები

 

წოდება ენიჭებათ საქართველოს მოქალაქეებს თბილისის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული დამსახურებისათვის, ქვეყნის აღმშენებლობის საქმეში ხანგრძლივი და უმწიკვლო სამსახურისა და მაღალი პროფესიული ოსტატობისათვის, უცხო სახელმწიფო მოქალაქეებს — განსაკუთრებული დამსახურებისათვის საქართველოსა და თბილისის წინაშე.

 

2016 წელი

ლევან ჭაჭიაშვილი - ქირურგი

გელა მუხაშავრია - ექიმი, აკადემიკოსი

ალექსანდრე ჩივაძე -  ვეტერანი ფეხბურთელი

ლალი ბადურაშვილი - მსახიობი

ჯემალ ჭკუასელი - ხელოვნების მოღვაწე

ნოდარ მგალობლიშვილი - მსახიობი, სახალხო არტისტი

რობერტ გოგოლაშვილი - ლოტბარი, მომღერალი

ფრიდონ სულაბერიძე - ქორეოგრაფი, მოცეკვავე

ლიანა ისაკაძე -  მევიოლინე, დირიჟორი

გიორგი კვესიტაძე - აკადემიკოსი, მეცნიერთა აკადემიის პრეზიდენტი

დიმიტრი ერისთავი - მხატვარი

რევაზ გაბრიაძე - მხატვარი, თეატრისა და კინოს რეჟისორი, მწერალი

თამარ სხირტლაძე -  მსახიობი

 

2015 წელი

ჯუმბერ ბერაძე — მოცეკვავე

ფოლად ბულბულ ოღლი — მომღერალი

ქეთევან დოლიძე — რეჟისორი

ლაშა თაბუკაშვილი — მწერალი

ბესიკ იაშვილი — ექიმი

ალექსანდრე კორსანტია — პიანისტი

ომარ ნაფეტვარიძე — არქიტექტორი

მზექალა შანიძე — მეცნიერი

გივი შაჰნაზარი — მთარგმნელი

გიორგი შენგელაია — რეჟისორი

გიორგი (გია) ჯაფარიძე — მხატვარი

 

2014 წელი

ლამარა აბაშმაძე — მეტროსადგურების პროექტების ავტორი

ანზორ ერქომაიშვილი — ლოტბარი

გურამ ბზვანელი — კომპოზიტორი 

კახი კავსაძე — მსახიობი

ბაჩანა ბრეგვაძე — ფილოსოფოსი, მთარგმნელი და მწერალი

ივა ბერაძე — ოფთოლმოლოგი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი

გია ჭირაქაძე — მომღერალი, ანსამბლ „ქართული ხმების“ წევრი

გივი ღამბაშიძე — არქეოლოგი, დავით ბააზოვის საქართველოს ებრაელთა ისტორიის მუზეუმის დირექტორი

რიჩარდ ნორლანდი — ამერიკელი დიპლომატი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში

იუვალ ფუქსი — ისრაელის ელჩი საქართველოში.

 

2013 წელი

თამაზ ჭილაძე — მწერალი

ამირან შალიკაშვილი — მსახიობი

მზია ნადირაძე — ილია ჭავჭავაძის მემორიალური მუზეუმის ხელმძღვანელი

ციალა კალმახელიძე — ბიბლიოთეკარი

ქეთი მატაბელი — მხატვარი

რამინ მიქაბერიძე — მომღერალი

თემურ ყვითელაშვილი — მუსიკოსი

თამაზ ჭელიძე — გეოფიზიკოსი

გიორგი ჩლიაძე — კომპოზიტორი

თეიმურაზ ბაბუნაშვილი — მეცნიერი-ეკონომისტი

ჯემალ ბაღაშვილი — მუსიკოსი

ნუგზარ შარია — ჟურნალისტი, მსახიობი

ნოდარ გიორგაძე — ბიზნესმენი

თენგიზ დოლიძე — თბილისის მეტროპოლიტენის თანამშრომელი

ანზორ ტარყაშვილი — ავტობუსის მძღოლი

გელა ჩარკვიანი — დიპლომატი

მალხაზ სონღულაშვილი — საქართველოს ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის მთავარეპისკოპოსი

მალგოჟატა გოშევსკა (Małgorzata Gosiewska) — პოლონელი პოლიტიკური მოღვაწე, საქართველო–პოლონეთის საპარლამენტო ჯგუფის თავმჯდომარე.

 

2012 წელი

ჯამლეტ ხუხაშვილი — სპორტული კომენტატორი

ბიძინა მურღულია — ეროვნულ და სოციალურ ურთიერთობათა აკადემიის აკადემიკოსი

ცისანა ტატიშვილი — საოპერო მომღერალი

მიხეილ დავიდოვი — რუსი ექიმი-ონკოლოგი

კახა ცაბაძე — კომპოზიტორი

შახინ პრიფ ოღლი მოვსუმოვი — აზერბაიჯანელი მეწარმე, თბილისის მრავალფუნქციური საცხოვრებელი კომპლექსის, „დირსის“ ინვესტორი.

 

2011 წელი

იოვანა - ბერძენი მომღერალი

ოლეგ ბასილაშვილი — მსახიობი

თამაზ გოგოტიშვილი — ხელოვნების დარგის მოღვაწე

ვახტანგ ტატიშვილი — ანსამბლ ივერიის სოლისტი

ნუნუ გაბუნია — კომპოზიტორი

მოსე მდინარაძე — მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანი 

მერი დავითაშვილი — კომპოზიტორი 

შოთა ხეცურიანი — მედიცინის მეცნიერაბათა დოქტორი

ლევან ალექსიძე — იურიდიულ მეცნიერაბათა დოქტორი

იოსებ ნანობაშვილი — ვენაში მოღვაწე ქირურგი

სულიკო კოროშინაძე — მომღერალი

მაია ჩიბურდანიძე — მოჭადრაკე

მანანა თანდაშვილი — ფრანკფურტში მოღვაწე ფილოლოგი

კენეტ ვოკერი — ატლანტიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი

ჰაოლ დელ პიანკო — „რომუალდო დელ ბიანკოს“ ფონდის წევრი

სალიხ გურტუევი — ბალყარელი პოეტი.

 

2010 წელი

პაულ კუმერი — ქ. ინსბრუკის წარმომადგენელი

ავთანდილ კვეზერელი–კოპაძე — მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი

თამაზ გერსამია — არქიტექტორი, ხელოვნებათმცოდნე

მანაბა მაგომედოვა — დაღესტნელი მხატვარი, ოქრომჭედელი

ალექსეი ფადეეჩევი — რუსეთის სახალხო არტისტი, მოცეკვავე, ქორეოგრაფი

შალვა დავითაშვილი — კომპოზიტორი 

მერაბ სარელი — პროფესორი

მარეხ გოძიაშვილი — საქართველოს დამსახურებული არტისტი

თეიმურაზ წიკლაური — საქართველოს დამსახურებული არტისტი

გასტონ ბუაჩიძე — ლიტერატორი, მთარგმნელი

თემურ ჩხეიძე — რეჟისორი, საქართველოს სახალხო არტისტი

გივი ბერიკაშვილი — საქართველოს დამსახურებული არტისტი

ნათელა ურუშაძე — თეატრმცოდნე 

 

2009 წელი

ოთარ რამიშვილი — მომღერალი 

ანტონ მირაქიშვილი — ოტორინოლარინგოლოგი

ინა კვაზოი — ინგუში მწერალი და საზოგადო მოღვაწე

მიქაილ ჯამაროვი — ბაქოს ყოფილი მერი

ვერა წიგნაძე — ქორეოგრაფი

ბესარიონ გელდიაშვილი — არქიტექტორი

ელისო ვირსალაძე — პიანისტი

ნანა ალექსანდრია — მოჭადრაკე

რეჯეფ ჟორდანია — საფრანგეთის ქართული სათვისტომოს წარმომადგენელი, ნოე ჟორდანიას ვაჟი

მარიკა კვალიაშვილი — კომპოზიტორი

ლეილა აბაშიძე — მსახიობი

რუსუდან სებისკვერაძე — კომპოზიტორი

თენგიზ ახმეტელი - ექიმი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი

გომარ სიხარულიძე - საქართველოს დამსახურებული არტისტი

მანანა ჯაფარიძე - მომღერალი

 

2008 წელი

კლაუს ჰიპი — გერმანელი მეწარმე და მეცენატი

ჟილბერ ალბერი — შვეიცარიელი იუველირი

ჰენრი პარი — ინგლისელი ფიზიოლოგი

ტარიელ ქუთათელაძე — არქიტექტორი

თეიმურაზ ბერიძე — ისტორიკოსი

ალი ისაევ-ავარსკი — ავარიელი პოეტი და მსახიობი

 

2007 წელი

გია ყანჩელი — კომპოზიტორი

ვაჟა ორბელაძე — არქიტექტორი

იანუშ შევჩუკი — ბიზნესმენი

 

2006 წელი

კოტე ჩოლოყაშვილი — ეთნოგრაფი, მუზეუმოლოგი

ერგუნ ათაბაი (გურამ ქოქოლაძე) — ბიზნესმენი, ქველმოქმედი

არტემ არუთინოვი — 109-ე სკოლის დირექტორი, მეთოდისტი ისტორიაში

 

2005 წელი

ვიქტორ სანეევი — სპორტსმენი

ემირ ბურჯანაძე — მხატვარი

კარლ ლაუფცი — ზაარბრუკენის მერი

 

2004 წელი

ნუნუ დუღაშვილი — კომპოზიტორი

იაკობ ქიტესოვი — არღნის ოსტატი

ვანიკო მაჭავარიანი — მომღერალი, თბილისის კოლორიტი 

ჯემალ აჯიაშვილი — მწერალი 

ჟენ მარკ ერო — ნანტის მერი

მარკ მალკოვიჩ III — მუსიკოსი 

 

2003 წელი

რევაზ ამაშუკელი — პოეტი

ალბერტ თავხელიძე — მეცნიერი

ლამარა მარგველაშვილი — მასწავლებელი

ლევ მარკიზი — მუსიკოსი

მურაზ მურვანიძე — მხატვარი

გიზო ნიშნიანიძე — მწერალი

მერაბ ფიჩხაძე — მეცენატი

ნოდარ ყიფშიძე — ექიმი

თამაზ შილაკაძე — მეგზევე, ინჟინერი

ბორის წიფურია — მსახიობი 

ვახტანგ ხუციძე — ექიმი 

რაფიელ ჩიმიშკიანი — სპორტსმენი

გურამ საღარაძე — სპორტსმენი

ლევან თედიაშვილი — სპორტსმენი

დავით ციმაკურიძე — სპორტსმენი

 

2002 წელი

ალექსანდრე ბასილაია — კომპოზიტორი 

თამარ დეკანოსიძე — ექიმი  

გივი ინწკირველი — სამართალმცოდნე 

დორიან კიტია — ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე 

ზურაბ ლეჟავა — მხატვარი 

მერაბ მერაბიშვილი — მოქანდაკე

თამაზ ჩხენკელი — პოეტი, მწერალი

ზურაბ წერეთელი — მხატვარი

მზია ჯუღელი — სპორტსმენი

მედეა ჩახავა — მსახიობი 

ვოვა კანდელაკი — მხატვარი

 

2001 წელი

გოგი ალექსი-მესხიშვილი — ფერმწერი, სცენოგრაფი, საქართველოს სახალხო მხატვარი, სსრკ სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

ჭაბუა ამირეჯიბი — მწერალი, შოთა რუსთაველის სახელობის და სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი

პაატა ბურჭულაძე — მომღერალი, შოთა რუსთაველის სახელობის პრემიის ლაურეატი.

კარლო ლეკიშვილი — მეცნიერი მანქანათმშენებლობის დარგში, სახელმწიფო სამხედრო-კვლევითი ცენტრის „დელტას“ გენერალური დირექტორი.

ვლადიმერ პატეიშვილი — საქართველოს დამსახურებული ეკონომისტი, საქართველოს ბანკის პრეზიდენტი.

გურამ საღარაძე — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი, შოთა რუსთაველის სახელობის და სსრკ სახელმწიფო პრემიების ლაურეატი. 

თენგიზ ღვინიაშვილი — მოქანდაკე, საქართველოს დამსახურებული მხატვარი. 

გიორგი შხვაცაბაია — მოქანდაკე, საქართველოს სახალხო მხატვარი, საქართველოს სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

რევაზ ჩხეიძე — კინორეჟისორი, საქართველოს სახალხო არტისტი, საერთაშორისო და საკავშირო კინოფესტივალების მრავალი პრემიისა და მთავარი პრიზების მფლობელი. 

 

2000 წელი

თამაზ გამყრელიძე — ენათმეცნიერი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, გ. წერეთლის სახელობის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის დირექტორი.

ნონა გაფრინდაშვილი — მოჭადრაკე, მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონი, საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის თანაპრეზიდენტი.

პანტიკო (ვაჟა) თორდია — შპს „თბილავიამშენის“ გენერალური დირექტორი.

ნათელა იანქოშვილი — საქართველოს სახალხო მხატვარი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

ამირან კავკასიძე — ექიმი, საზოგადოება „თბილისელის“ ვიცე-პრეზიდენტი.

ზაალ კახიანი — მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი. 

ნოდარ ლომოური — ისტორიკოსი, პროფესორი, შ. ამირანაშვილი სახელობის საქართველოს ხელოვნების მუზეუმის დირექტორი.

ომარ მხეიძე — მოცეკვავე, საქართველოს სახალხო არტისტი.

 

1999 წელი

ვაჟა აზარაშვილი — კომპოზიტორი, კომპოზიტორთა კავშირის თავმჯდომარე.

ვახტანგ ბალავაძე — სპორტსმენი, მსოფლიოს ორგზის ჩემპიონი თავისუფალ ჭიდაობაში.

ლეონიდე ბოკერია — ქირურგი, რუსეთის სამედიცინო მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი. მოსკოვის გულ-სისხლძარღვთა ქირურგიის ინსტიტუტის დირექტორი.

გრიგოლ (გიგა) თოიძე — მხატვარი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი, პროფესორი.?

გურამ ლორთქიფანიძე — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

როინ მეტრეველი — ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, თსუ რექტორი.

იზა ორჯონიკიძე — პოეტი, გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერეტურის მუზეუმის დირექტორი

კონსტანტინოს სტეფანოპულოსი — საბერძნეთის პრეზიდენტი.

თენგიზ სუხიშვილი — საქართველოს სახალხო არტისტი, „ქართული ნაციონალური ბალეტის“ დირექტორი. 

ირაკლი ციციშვილი — პედიატრი, პროფესორი.

ფრიდონ ხალვაში — პოეტი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

 

1998 წელი

აფაქიძე ანდრია მელიტონის ძე — ისტორიკოსი, არქეოლოგი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ვიცე პრეზიდენტი, აკადემიკოსი.

ჯანო ბაგრატიონი (ირაკლის ძე) — საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარე.

გიორგი (გია) ბადრიძე — კინოდრამატურგი.

ფრიდონ თოდუა — ექიმი, დიაგნოსტიკური ცენტრის დირექტორი.

ვახტანგ (ბუბა) კიკაბიძე — საესტრადო მომღერალი, მსახიობი.

რობერტ ქოჩარიანი — სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი.

დიმიტრი (ჯუნა) მიქატაძე — მოქანდაკე, საქართველოს სახალხო მხატვარი. 

ვახტანგ მოსიძე — ფიზიოლოგო, ი. ბერიტაშვილის სახელობის ფიზიოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ — კორესპოდენტი. 

ბინიამინ ნეთანიაჰუ — ისრაელის პრემიერ-მინისტრი.

მსტისლავ როსტროპოვიჩი — მუსიკოსი, ვიოლონჩელისტი. 

სალარიძე ვახტანგ — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

მიხეილ ქვლივიძე — პოეტი.

კონსტანტინე წერეთელი — აღმოსავლეთმცოდნე, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

 

1997 წელი

ასკარ აკაევი — ყირგიზეთის პრეზიდენტი.

კარლო მეგრელიშვილი — საქართველოს დამსახურებული ინჟინერი.

ვახტანგ ტაბლიაშვილი — რეჟისორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.  

რამაზ ჩხიკვაძე — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი. 

სოფიკო ჭიაურელი — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ოთარ ჯაფარიძე — არქეოლოგი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

 

1996 წელი

გიორგი (გიგა) ბათიაშვილი — არქიტექტორი, ძველი თბილისის აღდგენა-რეგენერაციის ერთ-ერთი ავტორი, პროფესორი.

ბიძინა კვერნაძე — კომპოზიტორი.

გრიგოლ (გიგა) ლორთქიფანიძე — რეჟისორი, საქართველოს თეატრის მოღვაწეთა კავშირის თავმჯდომარე. 

კოტე მახარაძე — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ნურსულტან ნაზარბაევი — ყაზახეთის პრეზიდენტი.

ანატოლი სობჩაკი — სანქტ-პეტერბურგის ყოფილი მერი, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწე.

რობერტ სტურუა — რეჟისორი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი.

ჯანსუღ ჩარკვიანი — პოეტი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი, ჟურნალ „დროშის“ რედაქტორი.

გიორგი ჩუბინიშვილი — „თბილისის ქალაქპროექტის“ საპატიო მთავარი ინჟინერი.

აკაკი ძიძიგური — საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი, ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე. 

 

1995 წელი

ნანი ბრეგვაძე — საესტრადო მომღერალი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ვალერიან გუგუნავა — სოციალისტური შრომის გმირი, ომის ვეტერანი.

მურმან ლებანიძე — პოეტი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

თეიმურაზ ჩირგაძე — ექიმი, ს. ვირსალაძის სახელობის სამედიცინო პარაზიტოლოგიისა და ტროპიკული მედიცინის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი.

 

1988 წელი

ვიქტორ გოცირიძე — „თბილგვირაბმშენის“ სამმართველოს მთავარი სპეციალისტი, სსრკ სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

ალექსანდრე დათაშვილი — „თბილგვირაბმშენის“ ზეინკალ მემონტაჟეთა ბრიგადირი.

მარიამ ლორთქიფანიძე — ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, თსუ საქართველოს ისტორიის კათედრის გამგე.

ბორის პაიჭაძე — ფეხბურთელი, სსრკ სპორტის დამსახურებული ოსტატი. 

მელორ სტურუა — ჟურნალისტი, გაზეთ „იზვესტიის“ საერთაშორისო მიმომხილველი.

მედეა ჯაფარიძე — კოტე მარჯანიშვილის სახელობის თეატრის მსახიობი, საქართველოს სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

 

1987 წელი

ზურაბ ანჯაფარიძე — მომღერალი, საქართველოს სახალხო არტისტი, თბილისის კონსერვატორის დირექტორი.

თინათინ ასათიანი — ფიზიკოსი, ერევნის ფიზიკის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე, ფიზიკა — მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი, ლენინური პრემიის ლაურეატი.

რამიშ მაჯიდ-ოღლი ბეიბუთოვი — მომღერალი, სსრკ სახალხო არტისტი, აზერბაიჯანის მირზა ფათალი ახუნდობის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის სოლისტი.

სერგი დურმიშიძე — ბიოქიმიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ვიცე- პრეზიდენტი, აკადემიკოსი.

ქეთევან ლომთათიძე — ისტორიკოსი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი.

გრიგოლ ტერეშჩენკო — მოწინავე მუშა.

 

1986 წელი

ვახტანგ ბერიძე — ხელოვნების ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ქართული ხელოვნების ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი.

გიორგი გულია — მწერალი, საქართველოსა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის დამსახურებული მოღვაწე.

ოდისეი დიმიტრიადი — დირიჟორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

მიხეილ თუმანიშვილი — რეჟისორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ნინო პანკოვა — თბილიის წინდების საწარმოო გაერთიანება „კრწანისის“ მქსოველი.

ვერა ქემაშვილი — თბილისის მაუდ-კამვოლის კომბინატის „საბჭოთა საქართველოს“ ბრიგადირი.

სიმონ ხეჩინაშვილი — ოტორინოლარინგოლოგი, თბილისის ექიმთა დახელოვნელბის ინსტიტუტის დირექტორი, სსრკ მედიცინის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

 

1985 წელი

ნატალია ბურმისტროვა — თბილისი გრიბოედოვის სახელობის სახელმწიფო რუსული დრამატული თეატრის მსახიობი, სსრკ სახალხო არტისტი.

ოთარ თაქთაქიშვილი — კომპოზიტორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ტრიფონ როსტიაშვილი — გ. დიმიტროვის სახ. საავიაციო საწარმოო გაერთიანების ხარატთა ბრიგადირი, საქართველოს სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

შოთა ყავლაშვილი — თბილისის მთავარი არქიტექტორი, შოთა რუსთაველიუს სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

ედუარდ შევარდნაძე — სსრკ საგარეო საქმეთა მინისტრი.

 

1984 წელი

გრიგოლ აბაშიძე — პოეტ-აკადემიკოსი.

ვასილ ბოროდავკა — ქარხანა „ცენტროლიტის“ მუშა, სოციალისტური შრომის გმირი.

გიორგი დანელია — კინორეჟისორი, სსრკ სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

ციციშვილი, ირაკლი — არქიტექტორი, ხელოვნებათმცოდნე, საბჭოთა კავშირის გმირი.

 

1983 წელი

მანანა აბრამიშვილ-ფეტვიაშვილი — მრავალშვილიანი დედა.

მერაბ ბერძენიშვილი — მოქანდაკე, საქართველოს სახალხო მხატვარი.

ავლიპი ზურაბიშვილი — ფსიქიატრი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

ანა კალანდაძე — პოეტი.

ლევ კულიჯანოვი — კინორეჟისორი, სსრკ კინემატოგრაფისტთა კავშირის გამგეობის პირველი მდივანი.

ოთარ ლითანიშვილი — საქართველოს სახალხო მხატვარი, თბილისის მთავარი მხატვარი.

გურამ მეტონიძე — საწარმოო გაერთიანება „ელმავალმშენებლის“ ელექტრომემონტაჟე.

გიორგი ტოვსტონოგოვი — ლენინგრადის მაქსიმ გორკის სახელმწიფო აკადემიური დრამატული თეატრის მთავარი რეჟისორი, სსრკ სახალხო არტისტი.

გიორგი ცაბაძე — კომპოზიტორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

 

1982 წელი

ვიქტორ ამბარცუმიანი — ასტროფიზიკოსი, სომხეთის სომხეთის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი და პრეზიდენტი.

გივი გაჩეჩილაძე — თბილისის ვაგონშემკეთებელი ქარხნის ხარატი.

სესილია თაყაიშვილი — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ირაკლი თოიძე — მხატვარ-გრაფიკოსი, საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე.

კარლო კალაძე — პოეტი და დრამატურგი.

თენგიზ მენთეშაშვილი — სსრკ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის მდივანი.

ნიაზი ზულფუგარის ძე ტაღიზადე—ჰაჯიბეკოვი — აზერბაიჯანელი კომპოზიტორი და დირიჟორი.

ევგენი პრიმაკოვი — სსრკ მეცნიერებათა აკადემიის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი.

ევგენი ხარაძე — ასტრონომი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი.

უჩა ჯაფარიძე — საქართველოს სახალხო მხატვარი.

 

1981 წელი

ელგუჯა ამაშუკელი — საქართველოს სახალხო მხატვარი, მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე.

ანდრია ბალანჩივაძე — კომპოზიტორი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ვლადიმერ ბურაკოვსკი — კარდიოქირურგი.

ვიქტორ კუპრაძე - მათემატიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

გიორგი კურტანიძე — თბილისის ფოლად-თუჯსამსხმელო ქარხნის ბრიგადირი.

ნინო რამიშვილი — მოცეკვავე, ქორეოგრაფი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ილია სუხიშვილი — მოცეკვავე, ქორეოგრაფი, საქართველოს სახალსო არტისტი.

 

1980 წელი

ირაკლი აბაშიძე — პოეტ-აკადემიკოსი

ვერიკო ანჯაფარიძე — მსახიობი, საქართველოს სახალხო არტისტი.

ნიკოლოზ კეცხოველი — ბოტანიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

ვალერიან ჭელიძე — გაერთიანება „თბილქალაქმშენის“ მე-14 ტრესტის მშენებელთა ბრიგადის  ხელმძღვანელი, სოციალისტური შრომის გმირი.

 

 1979 წელი

ლადო გუდიაშვილი — საქართველოს სახალხო მხატვარი, შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი.

კონსტანტინე ილურიძე — ელექტროვაგონშემკეთებელი ქარხნის მჭედელი, სოციალისტური შრომის გმირი.

აკაკი შანიძე — ენათმეცნიერი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი.

შუშანა ჩიქოვანი — საქართველოს დამსახურებული მასწავლებელი.